
Izglītojošie semināri lielākajās Latvijas pilsētās 2017. un 2018. gadā
"PAR GODĪGU UZŅĒMĒJDARBĪBU"

Lai sniegtu zināšanas, kas nepieciešamas efektīvai valsts un pašvaldību darbībai, kā arī uzņēmējdarbības godīgai izaugsmei un vienlaikus arī drošai darbībai tirgū, 2017. gadā Konkurences padome kopīgi ar Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju un Iepirkumu uzraudzības biroju vienojās spēkiem, lai divu gadu semināru ciklā “Par godīgu uzņēmējdarbību” izglītotu valsts/pašvaldību publisko iepirkumu speciālistus un uzņēmumu vadītājus, juristus, iepirkumu un tirdzniecības speciālistus, kā arī citus interesentus uz bezmaksas semināriem Latvijas lielākajās pilsētās.
Semināru mērķis: izglītot divas grupas – valsts un pašvaldību pārstāvjus, kuru ikdienas darbība ir saistīta ar iepirkumu jomu, un uzņēmējus. Tādējādi iepirkumu rīkotājiem nodrošināta iespēja palielināt savas zināšanas par iepirkumu jomu, lai veicinātu savas darbības efektivitāti. Tikmēr uzņēmējiem sniegta iespēja paplašināt savas zināšanas par savām tiesībām, lai varētu veiksmīgi izmantot likumā atļautās sadarbības iespējas, aizstāvēt savas intereses, ja likumu pārkāpj cits uzņēmums, kā arī neriskētu pārkāpt likumu nepietiekamu zināšanu dēļ.
Semināru temati:
- Godīgas konkurences aspekti publisko iepirkumu procedūrās;
- Karteļu pazīmes jeb riski publiskajos iepirkumos;
- Konkurences tiesības godīgai uzņēmējdarbībai;
- Korupcijas izpausmes formas un riski publisko iepirkumu procedūrās;
- Korupcijas riski un to tiesiskās sekas publiskajos iepirkumos.
Konkurences padomes kompetence. Karteļu pazīmes un riski publiskajos iepirkumos
Ieva Šmite Antoņenko,
Konkurences padomes Aizliegtu vienošanos departamenta direktore
Godīgas konkurences aspekti publisko iepirkumu procedūrās
Līga Jaunozola,
Iepirkumu uzraudzības biroja Tiesību aktu piemērošanas departamenta vecākā referente-juriste
Publiskie iepirkumi: korupcijas izpausmes formas un riski, tiesiskās sekas
Inta Nolle,
Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja Pirmās pārvaldes Ceturtās nodaļas pārstāve
Video ieraksts veikts noslēdzošajā semināru cikla “Par godīgu uzņēmējdarbību” pasākumā Rīgā, 2018. gada 26. novembrī, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamerā. Videoierakstu izmantošanā obligāta atsauce uz Konkurences padomi, Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju un Iepirkumu uzraudzības biroju.

Konkurences padomes Aizliegtu vienošanos departamenta direktore
Konkurences tiesību jomā Ieva Šmite-Antoņenko darbojas gandrīz deviņus gadus, sākotnēji iegūstot ļoti vērtīgu darba pieredzi Juridiskajā departamentā un šobrīd pildot Aizliegtu vienošanos departamenta direktores pienākumus. Ieva ir guvusi plašu pieredzi Latvijas un Eiropas Savienības konkurences tiesību piemērošanā. Ikdienas darbs norit karteļu apkarošanā, gan aktīvi piedaloties lietu izpētē, t.sk. veicot procesuālās darbības, gan arī piedaloties procesos, kas saistīti ar tiesvedībām.Diezgan būtiska loma tiek veltīta konkurences kultūras veicināšanas pasākumiem, kas ir viena no galvenajām Konkurences padomes prioritātēm. Ieva piedalās semināros gan valsts pārvaldes iestādēm, gan asociācijām, gan uzņēmumiem, gan arī starptautiskā līmenī (apmācības Ukrainas, Moldovas un Horvātu un Bosnijas un Hercegovinas kolēģiem). Tāpat Ieva ir piedalījusies vairākās konferencēs, kurās pasākumu dalībniekus iepazīstinājusi ar iestādes kompetenci un iespējamajām karteļu pazīmēm publiskajos iepirkumos, kas ir viens no izplatītākajiem pārkāpuma veidiem Latvijā.

Iepirkumu uzraudzības biroja vecākā referente – juriste
Iepirkumu uzraudzības birojā Līga Jaunozola strādā gandrīz divus gadus, konsultējot publisko iepirkumu dalībniekus par publiskos iepirkumus regulējošo normatīvo aktu piemērošanu, veidojot vadlīnijas un skaidrojumus par Publisko iepirkumu likuma regulējumu, kā arī piedaloties Iepirkumu uzraudzības biroja iesniegumu izskatīšanas komisijas darbā.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja Pirmās pārvaldes Ceturtās nodaļas pārstāve
Korupcijas novēršanas jomā Inta Nolle darbojas vairāk nekā četrus gadus. Pirms tam strādājusi izglītības jomā, gūstot lielu pieredzi apmācību organizēšanā un vadīšanā. Kā KNAB lektore Inta ir novadījusi vairāk kā 300 dažādus apmācību pasākumus par dažādiem korupcijas novēršanas jautājumiem, tai skaitā par korupcijas riskiem un to novēršanu publiskajos iepirkumos gan valsts pārvaldes iestādēm, gan uzņēmumiem. Inta ir aktīvi darbojusies arī starptautiskā līmenī, vadot apmācības par korupcijas risku identificēšanu un pasākumiem to novēršanai (Uzbekistānā, Maķedonijā), gan daloties ar Latvijas pieredzi pretkorupcijas izglītošanas un sabiedrības izglītošanas jomā ārvalstu delegācijām.Tāpat Inta ir piedalījusies vairākās starptautiskās konferencēs, t.sk. OECD SPIO darba grupā, kurās pasākumu dalībniekus iepazīstinājusi ar iestādes kompetenci un KNAB pieredzi korupciju risku identificēšanas un novēršanas sistēmu Latvijā.
Pasākumā iesaistītās iestādes pateicas visiem interesentiem, kā arī pasākuma norises vietu pārstāvjiem par tehnisko atbalstu semināra rīkošanā.